Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; nodequeue_queue has a deprecated constructor in /data02/virt33655/domeenid/www.parnumaalane.ee/htdocs/profiles/openpublish/modules/contrib/nodequeue/nodequeue.module on line 445

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; views_display has a deprecated constructor in /data02/virt33655/domeenid/www.parnumaalane.ee/htdocs/profiles/openpublish/modules/contrib/views/includes/view.inc on line 2421

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; views_many_to_one_helper has a deprecated constructor in /data02/virt33655/domeenid/www.parnumaalane.ee/htdocs/profiles/openpublish/modules/contrib/views/includes/handlers.inc on line 733
Vello Väärtnõu ja kurikuulsa poksiklubi kasvandike koostöö jätkus Austraalias | www.parnumaalane.ee
  Veebiajaleht, mida saad teha ise
02/01/2014 - 00:00
Vello Väärtnõu ja kurikuulsa poksiklubi kasvandike koostöö jätkus Austraalias
superpilt: 
sissejuhatus: 
Austraalia ühte ingliskeelsesse portaali ilmus neil päevil esmapilgul arusaamatu avaldus selle kohta, et 1988. aastal Eestis sündinud Henri Lebedevil pole mingit seost rahvusvahelise konverentsiga „Budism ja Austraalia“. Raske on ette kujutada midagi teineteisest kaugemat, kui Pärnu kurikuulsa poksiklubi Everlast kasvandik Lebedev ja kängurudemaa budism. Aga see ainult näib nii. Tegelikult leidub mõjuv põhjus neid seoseid eeldada, varjata ja eitada. Lisaks sellele joonistub esmapilgul seosetu avalduse tagamaadest lähemal uurimisel reljeefsemalt välja aastaid tagasi tervet Eestit vapustanud kuriteo võimalik taust. Loe edasi ...
tekst: 

 

Tööpakkumine Austraaliast

Tõenäoliselt said eelpool nimetatud avalduseni viinud sündmused alguse möödunud aasta suvel, kui Austraalias tegutsev tööjõuvahendusfirma Skills4Future Pty Ltd pani internetti üles eestikeelse kuulutuse. „Toetame oma klientide tegevust, toiminguid usaldusväärsete ja oskustööliste Austraalia tööturule suunamisega. Meie sõbralikud, lausa asjatundlikud töötajad aitavad tööotsijatel välja selgitada just neile sobivaid parimaid pakkumisi ja lahendusi. Pidev töö nafta, gaasi, kaevandus ja ehitus sektoris. Majutus on meie poolt. Samuti võimaldame viisa ja migratsiooni teenust. Vajadusel saame maksta piletite eest (lennupileti), mis hiljem arvestatakse maha teie esimestest teenitud palkadest,“ seisab pisut konarlikus eesti keeles ja kokku-lahkukirjutamisvigadega vahenduskuulutuses.

Tõeline mesijutt neile kõrvadele, mille omanikud on otsustanud kodumaa tolmu jalgadelt pühkida ja õnne laiast maailmast otsida. Pole vaja lennukipileti, viisa, majutuse ega töökoha leidmise pärast muretseda – kõik tehakse sinu eest ära. Ainult mine ja alusta uut elu.

Kuidas Austraaliasse tööle saabunute käsi tegelikult käis, võime lugeda Lääne-Austraalia suurimas linnas Perth’is (1,74 miljonit elanikku) ilmuva ajalehe „The West Australian“ nädalalõpuväljaandest „The Weekend West“ . Kuulutuse peale Eestist Austraaliasse saabunud kaks meest said keevitajatena tööd Perthi äärelinna Carlisle’i ühes ettevõttes. Nad paigatati elama odavatesse hostelitesse, passe keeldusid töövahendusfirma esindajad neile aga tagastamast. Meestele lubati anda ligikaudu 100 austraalia dollarit (ligikaudu 79 eurot) nädalas esmavajalikeks elamiskuludeks. Ülejäänud teenistus läks aga väidetava võla katteks, mille suuruseks oli tööjõuvahendusfirma määranud 25 000 austraalia dollarit (19 685 eurot). Austraalia politsei andmeil ähvardati tööle värvatuid ka vägivallaga, kui nad nimetatud võlga ära ei maksa.

Vanad tuttavad

6. septembril veidi pärast keskööd pidas Austraalia politsei Perthi lennuväljal kinni 24aastase Henri Lebedevi ja veel samal päeval ka tema väidetavad kaasosalised 22aastase Marko Stoltsi ja 23aastase Allar Ahtmanni.  Kõiki neid seostatakse petmiste ja väljapressimistega. Kõik mehed on pärit Pärnust ja sealse kurikuulsa poksiklubi Everlast kasvandikud.

Klubi sai üle Eesti tuntuks 2007. aastal, kui ööklubi Sunset juures peksid neli selle klubi liiget läbi ärimehe Allain Karuse, tekitades viimasele raskeid kehavigastusi.

Ükski Austraalias kinni peetud klubi kasvandik tollases peksmises ei osalenud, küll aga Henri Lebedevi vend Allan Lebedev. Oma vägitegudega on Eestis tuntuks saanud aga ka Henri Lebedev ja Stolts. 2009. aastal saatis Lebedev Tai televisiooni vahendusel Eestisse ropu läkituse: „Eesti meedia ja mendid, meie ei ole kuskile kadunud. Minge vi…u.“ „Eesti Ekspressi“ andmeil jäi Lebedevil Eestist lahkumisel üles ka üle miljoni kroonine võlg Nordea pangale. Stoltsilgi on tulnud Eestis avaliku korra raske rikkumise pärast tegemist teha politseiga.

Väärtnõu ja tema budistid

Austraalias asutasid Everlasti kasvandikud tööjõuvahendusfirma, mis oli registreeritud Perthi prestiižse elurajooni Eesti mõistes väga uhke eramu aadressil. Tööjõuvahendusfirma direktoriks oli äridokumentide järgi Lebedev. Ajalehe „The West Australian“ andmeil müüdi maja hiljuti rohkem kui 1 miljoni austraalia dollari (ca 787 000 eurot) eest ja selle rent oli vähemalt 700 dollarit (551 eurot) nädalas.

Everlasti kasvandike kriminaalne taust tuli Austraalias ilmsiks alles nüüd, pärast nende kinnipidamist politsei poolt. Eesti Vabariigi aukonsul Perthis Anu Ethel van Hattem ütles Pärnumaalasele, et kohalike eestlastega sellel seltskonnal tema teada kokkupuudet polnud, vähemalt ei käinud nad eestlaste üritustel. Veel vähem teadis Everlasti poksiklubist ja selle kasvandike kriminaalsest taustast Austraalia üldsus. Kui seal neid üldse teati, siis rahvusvahelise budistide konverentsi korraldajatena Perthis asuvas Murdochi ülikoolis. Siit ka arusaadav põhjus, miks konverentsi kokku kutsunud budistlik organisatsioon tahab nüüd eitada igasugust seost end väidetavate pettuste ja väljapressimistega määrinud Lebedeviga.

Selle loo alguses märgitud avaldus Lebedevi kohta ilmus veebiportaalis www.buddhismandaustralia.com. Selle portaali taga seisva organisatsiooni täpset aadressi või kontaktisikut me ei leia, küll aga vaatab sealt vastu Eestis hästi tuntud inimese nimi. See ei kuulu kellelegi teisele, kui ERSP asutajale ja Eesti ühele aktiivsemale budismi tutvustajale Vello Väärtnõule. Just tema talust Pärnumaal Veltsa külas tabas politsei eriüksus 2007. aastal, 16 päeva pärast Pärnus Sunseti ööklubi juures toimunud jõhkrat peksmist, mitu peksmises kahtlustatavat kurikuulsa Everlasti poksiklubi kasvandikku.

Nüüd Austraalias

Austraalias ilmuva väljaande „Perth Now“ andmeil elab 60aastane Väärtnõu 2010. aastast Austraalias, väikelinna Yorki (asub 96 km kaugusel Perthist) lähedal tagasihoidlikus talumajas. Väljaanne tegi intervjuu Väärnõuga tänavu jaanuari lõpus kümmekond päeva enne rahvusvahelist budistide konverentsi „Budism ja Austraalia“, mille kokkukutsuja ja peaorganisaator Väärtnõu oli. Selle konverentsi tervituskõnes tänab Väärnõu organiseerimiskomitee juhti Lebedevi, kes vastutas toitlustamise, transpordi ja lennupiletite eest ning olevat teinud 80% organiseerimistööst. Konverentsi toimumisele kaasaaitamise eest saavad kiita ka kaks ülejäänud Austraalias kinni peetud eestlast.

Väide, et Lebedevil pole mingit seost konverentsiga „Budism ja Austraalia“ ja seega ka Väärtnõuga, ei lähe kokku ka teiste teadaolevate andmetega. Nii leiame Lääne-Austraalia budistide nõukogu veebilehe kontaktandmetest  Vello Väärtnõu telefoninumbri. Täpselt sama telefoninumber on kirjas ka Murdochi ülikooli kodulehel asuval kuulutusel, kus teatatakse rahvusvahelise konverentsi "Budism ja Australia, 2012" toimumisest, ainult et seal on kontaktisikuks märgitud Henri Lebedev.

Ka väljapressimiste ja pettustega seostava tööjõuvahendusfirmaga on Väärtnõul olnud vähemalt kaudne seos. Ajalehe "The West Australian" ajakirjaniku Luke Elioti andmeil käis ajaleht Väärtnõud seoses rahvusvahelise konverentsiga "Budism ja Austraalia" intervjueerimas majas, kuhu on registreeritud ka nimetatud tööjõuvahendusfirma. Pärnumaalane saatis nende kokkulangevuste kohta selgituse saamiseks Väärtnõule e-kirja, kuid vastust pole siiani saanud. Samuti ei vastanud Väärtnõu telefonikõnele. E-kiri jõudis aga ilmselt adressadini, sest budistide portaalist kadusid kõik Lebedevi ning teiste Austraalias pettuste ja väljapressimisega seostatavate eestlaste admed ja fotod.

 

lisapilt: