Veebiajaleht, mida saad teha ise
02/01/2014 - 00:00
Välgumihkligaasi müüjad pelgavad osutuda surmatoojateks
sissejuhatus: 
Pärnu kesklinna toidupoe juhataja võtab vitriinist välgumihkligaasi ballooni, tõmbab sellelt hinnasildi, kuid ei luba pildistada, sest siis reedaks taust poe. Pilt saab tehtud tagaruumis vastu ühevärvilist seina. Pärast seda, kui möödunud nädalal suri välgumihkligaasi sisse hinganud 13aastane Pärnu poiss, üritavad kaupmehed vältida igat juhuslikkugi seost selle kurblooga. Loe edasi ...
tekst: 

Keegi ei taha kasvõi foto kaudu sattuda näiliseltki selleks, kes ükskõikselt, mõne euro suuruse kasu nimel, pistis poisile pihku gaasiballooni. Samas ei oska gaasiballooni käes hoidev kauplusejuhataja öelda, kas seaduse järgi oleks neil olnud üldse õigus keelduda poisile välgumihkligaasi müümast ja mis oleks siis saanud, kui alaealise ema oleks läinud kohtusse või tarbijakaitsesse kaebama. Juhataja kaldub arvama, et siis oleksid hoopis nemad süüdi jäänud. „Alla 14aastastele alaealistele me välgumihkligaasi ei müü. Ma eeldan küll, et meie poest nad seda ei saa. Aga see on lihtsalt niisugune omavaheline kokkulepe,“ selgitab juhataja.

 

Müüja võib keelduda välgumihkligaasi müümast

 

Samalaadse kokkuleppe järgmisest on avalikult teatanud ka terve Rimi kauplusekett. „Välgumihkli- gaasi müüakse enamikes suuremates Rimi kauplustes. Et vältida selliste toodete lasteni jõudmist, järgime head tava, et tubakatoodete tarvikuid ei müüda noorematele kui 14aastatele,“ ütleb Rimi Eesti Food AS turundus- ja kommunikatsioonijuhi Andrija Lilleoja. „Oleme teadlikud Pärnus juhtunud õnnetusest ja välgumihkligaasi müümisega seoses oleme teavitanud ja palunud müüjaid, et nad täpsustaksid ostja vanust ning alla 14-aastatele gaasi ei müüks.“ Eesti kaupmeeste liidu tegevdirektor Marika Merilai on kindel, et samu printsiipe järgivad ka kõik teised vastutustundlikud ettevõtjad, kui nad seda ka avalikult deklareerinud ei ole. Hukkunud poisi sõbrad on väitnud Õhtulehele, et enam neil vähemalt Pärnus välgumihkligaasi poest osta ei ole võimalik.

Merilai sõnul ei ole vaja müüjatel ka karta, et välgumihkligaasi müümisest keeldumise korral võidaks neid karistada või kohtusse kaevata. „Lepinguvabaduse põhimõtteid silmas pidades saab alaealisega sõlmitud lepinguid lugeda õigustühisteks, kuna alaealised ei ole teovõimelised,“ selgitab Meriali seda ka seaduse keeles. „Kuigi õigusaktides ei ole otsest alaealiste müügi keeldu, võib müüja just eelpool nimetatud põhimõtte alusel keelduda ohtliku kauba müügist ehk lepingu sõlmimisest.“

 

Täielik müügikeeld ei aitaks

 

Välgumihkligaasi müümise täielikku keelamist ei pea aga õigeks ei politsei, tarbijakaitse ega terviseamet. „Rõhuda tuleb kindlasti kaupmeeste südametunnistusele, et nad ei müüks antud toodet alaealistele. Keelustada jaemüüki pole otstarbekas. Igat kodukeemia toodet on ju põhimõtteliselt võimalik kasutada mitteotstarbepäraselt, kas see siis tähendaks, et neid ei tohiks üldse müügil ollagi?“ küsib Lääne prefektuuri pressiesindaja Hedy Tammeleht.

Tarbijakaitseameti tarbijapoliitika ja avalike suhete osakonna juhataja Hanna Turetskikahtleb samuti selles, et ainult müügi piiramisega saab ära hoida kõiki riske. Turetski arvates on oluline roll lastevanematel, kes peaksid hoolitsema selle eest, et välgumihkligaas, tikud ja muud potentsiaalselt ohtlikud kaubad ei jääks vedelema sinna, kust alaealised need kätte saavad. „Pelgalt müügi piiramine ei tee võimatuks toodete kättesaamist ja tarvitamist,“ rõhutab Turetski.

Terviseameti avalike suhete juht Iiris Saluri arvates on taoliste mürgistuste ärahoidmiseks vaja suurendada inimeste teadlikkust, et nii lapsevanemad kui lapsed teaksid, millega nad riskivad. „Kas ja milliseid müügipiiranguid taoliste toodete müügil rakendada, vajaks laiemat kaasamist,“ arvab Saluri välgumihkligaasi müümise keelamise kohta.

Kauplusesse toitu ostma tulnud 64aastasel Mallel on aga alaealistele välgumihkligaasi müümise asjas palju lihtsam vastus. „Milles on üldse probleem? Mida peaksid lapsed välgumihkligaasiga tegema? Mida, öelge mulle?“ küsib Malle. „Mul ei ole elu sees seda vaja läinud ja ei lähe ka. Ehk mõnel läheb, küll tema ostab selle spetsiaalsest poest. Mitte midagi ei juhtuks, kui alla 18 aastastele välgumihkligaasi üldse ei müüda ja seda saaks osta ainult spetsiaalsest kauplusest, kuhu alaealisi sisse ei lastagi. Ja selliseid kahtlasi tüüpe ka, kes võivad alaealistele seda mürkgaasi osta.“

pilt: 
pildiallkiri: 
SURMAGAAS: 13aastasele Pärnu poisile saatuslikuks saanud välgumihkligaas on endiselt müügil, kuid noortel seda väidetavalt enam osta ei õnnestu.