Veebiajaleht, mida saad teha ise
02/01/2014 - 00:00
Väike-Maarja mees putitas üles toiduõlil töötava traktori
superpilt: 
sissejuhatus: 
Väike-Maarja mehe Jüri Vilimaa ja tema töökaaslaste üles putitatud traktor Lanz Bulldog näeb väga arhailine välja, kuid tegelikult on see ehitatud alles 1940. aastal Saksamaal. Tänapäeva kütusehindade juures võiks seda pidada isegi väikeseks tehnikaimeks ja unistuste masinaks, sest see traktor sõidab igasuguse kütusega. Loe edasi ...
tekst: 

„See on raskeõli traktor. Kütuseks kõlbab ükskõik milline põlev vedelik, mis läbi pihusti mahub. Olgu see siis toiduõli, masuut, või vana õli,“ räägib Vilimaa. „Lihtne ja lollikindel masin.“ Samas ei ole Lanz Bulldog sugugi primitiivne masin, vaid oma aja tehnika viimane sõna ja kvaliteettraktor, mis Vilimaa teada maksis omal ajal kaks korda rohkem kui tänapäevalgi hästi tuntud Fordson. „Tal on tsentraalõlitus, õlipump on peal, iga laagri juurde läheb toru mööda õli,“ toob Vilimaa ühe näite Lanz Bulldogi tehnilistest lahendustest. Samuti liigub traktor tema välimust arvestades ootamatult krapsakalt. Umbes 20kilomeetrise maksimaalkiiruse saavutab ta kiiresti ja rammib oma raudratastel mööda asfalti nii et maa väriseb.

Vilimaa leidis oma aja ühe hinnatuma traktori 1983. aastal Eestisse territooriumile jäävalt Petserimaalt päris Vene piiri lähedalt ühe talumehe juurest ja transportis selle autokastis Väike-Maarjasse. Tollal oli masin väga halvas seisus ja paljud osad puudusid. Umbes 15 aastat masin seisis, sest varuosi polnud. Varuosi käis Vilimaa otsimas kogu Eestist ja lõpuks pani ta tänu tuntud põllutöömasinate koguja ja remontija Heino Prosti abile kokku koguni kolm Lanz Bulldogi, mille ühe kinkis tänutäheks Prostile.

Põllutööd pole masin pärast taastamist teinud ja Vilimaal pole selle traktori tarvis ka haakeriistu. Lanz Bulldog on vaatamiseks väljas olnud tehnikapäevadel ja muudel avalikel üritustel. Vilimaa sõnul ei olegi ta soovinud traktorit nagu prillikivi läikima lüüa, sest sellisel pisut roostesel ja tahumatul kujul mõjub traktor kõige tõetruumalt. 

pildiallkiri: 
KVALITEETTRAKTOR: Nagu väidab traktori omanik ja taastaja Jüri Vilimaa, oli Lanz Bulldog omal ajal üks kõige kõrgemalt hinnatud ja kalleimaid traktoreid maailmas.