Veebiajaleht, mida saad teha ise
02/01/2014 - 00:00
Taparelvaks osutus sünnipäevakingiks saadud nuga
superpilt: 
sissejuhatus: 
Kohtusaalis istub üleni musta riietatud keskealine naine, käes must taskurätt, ja pühib aeg-ajalt silma valguvaid pisaraid. Vaikselt kuulab ta kohtualuse monotoonset pominat, kuidas too olevat olnud sunnitud tema ainult 20aastaseks elanud poja tapma. Ühel hetkel ei suuda ema enam tapja vassimist vaikselt taluda ja sosistab naabrile: „See on absurdne!“ Loe edasi ...
tekst: 

Tapja Janar Vaher (23) liigub aga sõltumata sellest, et tema juttu on raske uskuda, omasoodu ja järjekindlalt kergema paragrahvi suunas. Tema trumpideks on öö, pimedus ja see, et teadaolevalt mitte keegi tapmist pealt ei näinud. Möödunud aasta 23. septembri varahommikul Pärnu Rääma linnaosa korrusmajade vaheliselt muruplatsilt leitud noormees oli tapetud 11 noahoobiga, kuid see ei takistata tapjat väitmast, et kõik see juhtus ettevaatamatusest.

Sünnipäevakingiks eriline nupuga nuga

21. septembril, seega kaks päeva enne tapmist, oli Vaheril sünnipäev. Ta sai 22 aastaseks. Sõbrad kinkisid Vaherile sünnipäevaks kanepitaime ja igasugu pudi-padi, nagu näiteks naiste sukkpüksid, kuid kingituste hulgas oli ka eriline nupuga nuga, mis nupule vajutamisel ise tera välja viskas. Nagu tunnistajad kohtus rääkisid, olevat see käest kätte käinud ja kõigile sünnipäevalistele eriliselt meelde jäänud. Vaheri andmeil olevat noa tera olnud ligikaudu 7 cm pikk, teiste kohtus tunnistusi andnud sünnipäevaliste sõnul aga tunduvalt pikem, nii 17 cm kanti.

Sünnipäevapidu algas reede õhtul, jätkus laupäeval ja Vaheri enda sõnul algas tema tegus toimetamine uuesti alles laupäeva õhtul kella seitsme paiku, kui ta voodist tõusis, ennast riidesse pani ja koos sõpradega linna peale pidu jätkama sõitis. Viibiti siin ja seal ning võeti napsu. Kella kahe paiku öösel asus Vaher Pärnu kesklinnast teele Rääma linnaosas asuva kodu poole. Tema tee viis üle Kesklinna silla.

Samal nädalavahetusel oli saabunud Tallinnast koju nädalavahetust veetma ka 20aastane Deniss. Hilisõhtul otsustati koos talle külla sõitnud tädipojaga minna ööklubisse Mirage. Enne klubi käidi alkoholikaupluses ja osteti alkoholi. Ekspertiis näitas, et Denissi veres oli 2,66 promilli alkoholi, mis vastab tugevale joobele. Videosalvestuselt on näha, et kella kahe paiku öösel liigub Deniss mööda Pärnu kesklinna Rüütli tänavat. Ka tema elas Rääma linnaosas ja kodutee läks üle Kesklinna silla.

Kohtusid väidetavalt sillal

Kohtus väitis Vaher, et just Kesklinna sillal nad Denissiga peale kahte öösel kohtusid. Teadaolevalt nad varem ei tundnud teineteist ja ei olnud neil ka mingit omavahelist tüli lahendada. „Ta küsis suitsu, andsin talle ja siis hakkas miski teda häirima,“ rääkis Vaher kohtumisest Denissiga. „Kõndisin temast eespool. Ta tuli mulle järgi ja hakkas vene keeles sõimama. Tahtsin kiiresti tema eest ära minna. Ütlesin, et ma ei saa aru, mis sa must tahad.“ Niiviisi sõimeldes olevat jõutudki kohta, kust juhuslik möödakäija Denissi elutu keha hommikul kella poole seitsme paiku leidis. „Hakkasin tänavavalgustuslaterna all helistama. Siis ta tuli ja lõi mulle selja tagant jalga tagumikku. Läks rüseleks, ta haaras mul ühe käega kõrist ega lasknud enam lahti. Võtsin paremast püksitaskust noa välja. Ma ei tahtnud teda tappa, vaid ainult hirmutada. Siis võttis ta mul noaga käest kinni ja ma kartsin, et ta saab noa enda kätte. Mul ei jäänud muud üle, kui teda noaga lüüa.“ Kui prokurör Vaherilt küsib, miks ta üldse noa kaasa võttis, siis vastab Vaher: „Unustasin püksitaskusse.“

Seejärel läks Vaher koju, põletas ahjus oma verepritsmeid täis riided, viskas noa Pärnu jõkke ja põgenes Soome. Kuna tema omakseid olevat ähvardatud ja ta kartis nende pärast, siis olevat ta tulnud tagasi Eestisse, kust politsei ta kinni võttis.

Mida räägiks Deniss juhtunu kohta, ei saa me kunagi teada. Tema viimane kõne mobiiltelefonilt on tehtud öösel kell 2.32. Kui Denissi ema hommikul kelle 4-5 vahel helistas, telefon kutsus, kuid keegi enam ei vastanud. Kõik, kes Denissi kohta midagi on öelnud, kinnitavad nagu ühest suust, et tegemist oli erakordselt sõbraliku ja vaiksepoolse noormehega, kellel polnud vaenlasi. Vaher aga oli eelnevalt kriminaalkorras karistatud ja käis Rääma koolis nn. Tootsi klassis, kuhu olid kokku kogutud suurimad kohalikud väänikud.

Korrusmaja elanikud, kelle akende alt Denissi elutu keha leiti, ei usu, et noormees seal tapeti. Nad on kindlad, et oleksid kuulnud, kui mõne meetri kaugusel, otse nende akna all kedagi tapetakse. Samuti ei olnud vaatamata sellele, et Denisss tapeti koguni 11 noahoobiga, surnukeha leidmise paigas väidetavalt näha ei verd ega võitluse jälgi.

pildiallkiri: 
TAPPIS ETTEVAATAMATUSEST: Kohtus väitis süüdistatav Janar Vaher, et ei tahtnud Denissi tappa, vaid tegi seda ettevaatamatusest.