Veebiajaleht, mida saad teha ise
02/01/2014 - 00:00
Seeneline kohtas metsas Aafrika papagoid
superpilt: 
sissejuhatus: 
Mõned päevad tagasi läks pensionieas vanamemm Sindis kodu lähedalt metsaveerelt seeni otsima ja kui ta siis ühel hetkel mingi sabina peale maapinnalt pilgu üles tõstis, vaatas talle mõne meetri kauguselt kase kõige alumiselt oksalt vastu nii umbes kanakulli mõõtu ja suure kõvera nokaga papagoi. Loe edasi ...
tekst: 

„Issand jumal, nagu džunglis, ehmusin päris ära. Esimese hooga ei saanud kohe arugi, et mis elukas see kase otsas istub,“ räägib 72aastane memm. „Jõudsin näha, et tal oli must nokk ja punane saba. Keeras veel pead ja vaatas mind oma imeliku silmaga. Siis alles sain aru see pole kull ega kotkas, vaid papagoi.“ Memm astus sammukese papagoile lähemale, kuid siis hakkas lind pelgama ja tõusis lendu.

Memm tuli koju, kuid ei osanud kuhugi ega kellegi poole pöörduda. Ta polnud kuulnud, et keegi läheduses peaks papagoid. „Polnud õrna aimugi, kust ta välja ilmus,“ ütleb memm.

Samal ajal otsis aga mõni kilomeeter eemal elav Karmo oma plehku pannud kallist Aafrika hallpapagoid taga. „Papagoi oli garaaži kõrvalruumis vabalt lahti. Ma jätsin garaaži värava lahti, kuid naine ei teadnud, et lind kõrvalruumis on. Nii sai lind kõrvalruumist garaaži ja pani kohe minema,“ räägib Karmo. „Nägin, kui ta välja läks, aga kuhu täpselt, ei näinud. Vilistasime ja otsisime terve õhtu, aga ei leidnud. Pärast mulle öeldi, et ega papagoi koer ole, et ta vilistamise peale peremehe juurde tuleb.“

Karmo nägi veel korra papagoid üle oma maja lendamas ja mõni päev hiljem märkas lindu Pärnu jõe ääres elav Marje või õigemini tema kass, kes omapärasest elukast perenaisele märku andis. Ka seal istus hallpapagoi kase otsas. Marje tegi papagoist pildi ja saatis Karmole sõna, et see oma papagoile järele tuleks. Kahjuks suvatses papagoi aga kümmekond minutit enne paremehe tulekut sääred teha. Nüüd kardab Karmo, et lind lendas üle Pärnu jõe ja läks laia maailma avastama.

Tallinna loomaaia direktori Mati Kaalu hinnangul ei ole lootused lindu veel elusalt kätte saada sugugi kehvad. „Kõik oleneb sellest, kui kaua ta lolli mängib. Praegu ei ole üldse küsimust, marjad, puuviljad ja muu kraam on saadaval,“ ütleb direktor Kaal. „Kui aga ilm läheb külmemaks, söök hakkab ka otsa saama ja ta ka siis asjast aru ei saa, siis on muidugi kuri karjas. Peale selle hakkavad talle siis silma viskama kullid ja muud elukad.“

Kaal soovitab kohta, kus papagoid on nähtud, puuriga toitu panna, et oleks võimalik teda veel võimalikult heas seisus kinni püüda. Võimalik olevat ka see, et kui papagoi elu väga sandiks läheb, tuleb talle meelde, kus kodu asub. „Praegu ei ole asi üldse hull ja papagoil on elulootust küll,“ lõpetab Kaal optimistlikult.

Karmo sõnul oli tema hallpapagoi alles üle aasta vana, mis 60-70 aastaseks elavate hallpapagoide puhul on väga noor iga. Lind ei osanud veel inimkeeli ühtegi sõna öelda, kuigi tegemist on kõige jutukama papagoiliigiga, kui neid noorelt õpetama hakata. Isegi nime polnud pererahvas jõudnud papagoile panna.  Tegemist on küllalt kalli lemmikloomaga. Aafrika hallpapagoid võimavad maksta tuhandeid eurosid. Karmo sõnul maksis tema papagoi üle 1000 euro.

pildiallkiri: 
PAPAGOI KASE OTSAS: Selliselt nägid Aafrika hallpapagoid Pärnu jõe ääres elav naisterahvas ja tema kass.