Veebiajaleht, mida saad teha ise
02/01/2014 - 00:00
Süüteküünalde koguja mõõdab oma kollektsiooni suurust ämbrites
superpilt: 
sissejuhatus: 
Viljandimaa mehe Tõnu Uudelepa kollektsiooni eksponeeritav osa näeb välja nagu põrgumasin või meremiin. Süüteküünlad, omapärase kujuga kraanid ja veel mingid arusaamatu otstarbega vidinad on keeratud halli värvi tünnikese külge. „Mis asi see on, mis seal sees on,“ küsib keegi uudistajaist. Loe edasi ...
tekst: 

Aga sees ei olegi midagi. See on tavaline tühi kanister, millele ajaloolised süüteküünlad ning vaataja segadusse ajamiseks ka muud pudi-padi külge monteeritud ja omavahel juhtmetega ühendatud. „Stendi küljes üksteise kõrval ei oleks huvitav,“ põhjendab tehnikahuviline motomees väljapaneku omapärast vormi.

Süüteküünalde kogu täpset suurust ei tea Uudelepp isegi. „Ikka mitmed pangetäied,“ on tema enda mõõt. Uudelepp on süüteküünlaid kogunud üle 40 aasta. Esimesed küünlaid olevat pärandanud talle isa, kes oli samuti suur tehnikahuviline.

Halli kanistri küljes olevad süüteküünlad on seega Uudelepa kollektsiooni veepealne tipp. Tema kogu kõige vanemad eksponaadid pärinevad 1904st ja viimased 1972. aastast. Nende hulgas on nii Ameerika, Vene, Nõukogude kui Saksa firmade toodangut. Kõige rohkem on praegugi hästi tuntud Championi firma süüteküünlaid. Esindatud on Bosch mitme  haruldase küünlaga ja teisedki suured firmad. On aga ka selliseid tootjaid, mille nimegi on tänapäeval keegi vaevalt kuulnud. Väga omapärased on 1920ndate aastate jahutusega küünlad ja lennukite vilgukiviküünlad. On autode ja mootorrataste, aga ka lennukite, tankide ja kõikvõimalike muude  masinate küünlaid.

Uudelepp ei kogu ainult süüteküünlaid, vaid ka magneetosid (sisepõlemismootori süütepingeallikas). Oma süüteseadmete kogu kõige väärtuslikumaks eksponaadiks peab Uudelepp 1940. aastal valmistatud Nõukogude tanki T-26 magneetot, mis on toodetud Itaalia firma litsentsi järgi. „See on täiesti rariteetne, täiesti unikaalne, ma ei ole selliseid rohkem näinud,“ ütleb kollektsionäär ise.

pildiallkiri: 
NAGU PÕRGUMASIN: Tõnu Uudelepa süüteküünalde väljapanek tõstatas asjatundmatute vaatajate hulgas küsimuse, mis asi see on. Mõni pidas väljapanekut põrgumasinaks.