Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; nodequeue_queue has a deprecated constructor in /data02/virt33655/domeenid/www.parnumaalane.ee/htdocs/profiles/openpublish/modules/contrib/nodequeue/nodequeue.module on line 445

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; views_display has a deprecated constructor in /data02/virt33655/domeenid/www.parnumaalane.ee/htdocs/profiles/openpublish/modules/contrib/views/includes/view.inc on line 2421

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; views_many_to_one_helper has a deprecated constructor in /data02/virt33655/domeenid/www.parnumaalane.ee/htdocs/profiles/openpublish/modules/contrib/views/includes/handlers.inc on line 733
Pärnumaal ei suudeta teist nädalat kustutada hiiglaslikku saepuruhunnikut | www.parnumaalane.ee
  Veebiajaleht, mida saad teha ise
02/01/2014 - 00:00
Pärnumaal ei suudeta teist nädalat kustutada hiiglaslikku saepuruhunnikut
superpilt: 
sissejuhatus: 
Juba teist nädalat põleb Pärnust mõne kilomeetri kaugusel Kilksama külas 15 meetri kõrgune hiiglaslik saepurukuhi. Päästjad on tulekustutamisega ametis olnud ööpäevaringselt ja neil on abiks ka vabatahtlikud, kuid kõigile jõupingutustele vaatamata ei ole töö lõppu Lääne päästekeskuse juhi Ivar Kaldasauna sõnul veel võimalik ennustada. Loe edasi ...
tekst: 

Lääne päästekeskuse juhi asetäitja Jaanis Otsla andmeil avastasid tulekahju ülemöödunud pühapäeval, 10. novembril puitbriketti tootva ettevõtte OÜ Purutuli oma töötajad. Kuhi oli tõenäoliselt iseenesest süttinud. Algul üritas Purutuli saepurukuhja oma jõududega kustutada, kuid see ei õnnestunud.

Päästjatele teatati põlengust kaks päeva pärast selle avastamist. Kuna esialgu ei olnud selge tulekahju täpne ulatus, sõitsid päästjad kohale suurte jõududega.Pärnu meestele tulid appi Vändra, Pärnu-Jaagupi ja Häädemeeste meeskonnad. Nagu ütleb Otsla, tundus esialgu, et tulekahju saadakse kiiresti kontrolli alla ja kustutatakse. Töö enda arvates tehtud, sõitsidki päästjad  rahuliku südamega minema. Tegelikult aga hõõgus tuli sügavuses edasi.

„Kui järgnevatel päevadel taas päästemeeskonnad välja kutsuti, selgus, et tulekahju on oluliselt ulatuslikum, kui seni arvasime.  Ühtlasi sai selgeks, et kustutustöödel läheb vaja rasketehnikat, nagu ekskavaatoreid ja buldoosereid, et tulekoldeid sügavalt saepuru seest välja kaevata,“ räägib Otsla sündmuste edasisest käigust.

Kümme päeva pärast tulekahju avastamist töötab kustutustöödel pidevalt 8-10 inimest. Töö käib ööpäevaringselt vahetustega. Et elukutselised päästjad suudaksid ka mõne muu õnnetuse korral reageerida, on saepuruhunniku kustutamisele kaasatud ka vabatahtlikud. Vaatajale avanev pilt sündmuskohas on üpris müstiline. Tohutu saepuruhunniku sisse on kaevatud silma järgi hinnates 5-10 meetri sügavused kraavid, kus vesi voolab nagu kanjoni põhjas. Tuld kustutavaid päästjaid ei ole läbi suitsu kohati nähagi. Sisselülitatud esilaternatega ekskavaator ja buldooserid ilmuvad suitsu seest nähtavale nagu lahinguväljal liikuvad sõjamasinad.

Lääne päästekeskuse juht Ivar Kaldasaun ütles, et kustutustööde maksumuse kohta on veel vara midagi öelda, sest pole teada, millal suudetakse tulele lõplikult piir panna. Kustutustööd lähevad Kaldasauna sõnul kalliks eelkõige rasketehnika kasutamise pärast. Kustutamiseks vajalik vesi pumbatakse kaugemalt ja selleks on kokku pandud rohkem kui kilomeetrine voolikuliin. Selleks kasutatav pump võtab 17 liitrit diislikütust tunnis.

Päästjad on kindlad, et tulekahju oleks saanud ära hoida, kui saepurukuhi oleks olnud väiksem. OÜ Purutuli on ise kooskõlastanud Päästeametiga ladustamisplaani, mille kohaselt oleks saepuru pidanud olema ladustatud paljudesse väikestesse 5000 kuupmeetristesse hunnikutesse, kuid ettevõte ei toiminud tegelikkuses kaugeltki plaani järgi. Kaldasauna sõnul viiakse tuleohutusnõuete rikkumise osas läbi menetlus ja selle tulemustest sõltub, milliseid sanktsioone OÜ Purutule suhtes rakendatakse.

 

pildiallkiri: 
VAEVU NÄHTAVAD: Saepurukuhja kustutavaid mehi ja masinaid on vaevu näha. Praegu töötatakse vahetustega ööpäevaringselt.