Veebiajaleht, mida saad teha ise
02/01/2014 - 00:00
Mõrvas süüdistatu valas kohtus oma teost rääkides pisaraid
superpilt: 
sissejuhatus: 
Mõrvas süüdistatu ohkab ja nutab. Pisarad voolavad ja kohus ootab kuni süüdistatav suudab end koguda. „Ma siiralt kahetsen seda kõike. Minu eesmärk ei olnud kedagi tappa ega haavata,“ ütleb mõne meetri kauguselt terve püstolipideme oma vaenlase suunas tühjaks tulistanud mees. „Ma tegutsesin hädakaitses.“ Loe edasi ...
tekst: 

See oli möödunud aasta augustis, kui kogu Eestit vapustas Türil, ühe metallitöötlemisettevõtte territooriumil toimunud tulistamine, kus kohalik mees Nikolai Tome (34) tulistas päise päeva ajal, sama hästi kui kõigi nähes surnuks kohaliku väidetava allilmaliidri Aurise (33). Tulistaja põgenes ja politsei kuulutas ta kiiresti tagaotsitavaks. Kõigis võimalikes massiteabevahendites ilmus politsei abipalve koos Tome fotoga, milles paluti anda infot kurjategija võimaliku asukoha kohta. Metsiku Lääne stiilis arveteõiendamise peale tõstatati meedias isegi küsimus, kas 1990ndate aastate grupeeringute valitsemisaeg on tagasi tulnud. Sellist esmamuljet süvendas ka politsei esialgne informatsioon, et tulistaja on kriminaalse minevikuga neile hästi teada isik.

Möödunud nädalast Pärnu maakohtus kestev kohtuprotsess Tome üle annab aga Türil toimunud traagilisele sündmusele paljuski teistsuguse seletuse, kui kohe pärast juhtunut avaldatud esialgsest informatsioonist võis välja lugeda.

Pikk eellugu

Tome väitel ulatub tulistamise eellugu aastate taha. Selle aja jooksul oli ta Aurisega isiklikult kohtunud viiel või kuuel korral. Peale selle olid Auris või tema kaaslased talle korduvalt helistanud ja teda ähvardanud. „Ta võttis mind ette juba 2011. aasta mais,“ väidab Tome kohtule. „Mulle tuli öösel kõne. Ta tutvustas end, et on Auris Mäsak, ning hakkas siis karjuma ja mind sõimama. Et kes sa siuke oled. Tule õue, lööme su maha. Kui ei tule, siis tuleme sulle tuppa. Küsisin, et milles probleem, mis sa tahad. Tema vastas, et tule siia, siis räägime. Lööme sul pea lõhki. Vastasin, et ma ei tule kusagile. Seejärel panin toru ära ja lukustasin korteriukse.“ Õnneks olevat Aurise sõnad jäänud tol korral ainult ähvarduseks ja keegi Tome korterisse tungida ei üritanud.

Nädal hiljem helistas Auris Tome väitel talle uuesti ja palus tulla Türi kaubamaja ette. See olevat olnud ka ainus kord, kui Auris oli temaga kohtudes kaine. „Ta hakkas mulle kohe rääkima, et sina kuradi venelane, et sina ei tohi minuga nii rääkida. Et oma tegude eest oled sa mulle 3000 eurot võlgu,“ meenutab Tome oma esimest otsest kohtumist Aurisega. „Küsisin, et miks ma peaksin sulle midagi maksma. Ütlesin, et ma ei maksa sulle kunagi, sest kui sulle maksta, siis nagunii küsite ka järgmine kord ja siis veel kord ja veel kord.“ Auris olevat istunud seepeale autosse ja ähvardanud: „Ma ei jäta seda niimoodi, ma panen su maksma.“ Kuu aega hiljem põles Tome auto tema kodumaja ees maha. See juhtus veidi pärast kella ühte öösel, kui tänavavalgustus oli just välja lülitatud. Tome tegi politseile selle kohta ka avalduse.

Mõni aeg hiljem märkas Tome üht Mercedest oma maja ümber tiirutamas. Selle roolis nägi ta istumas Aurist. „Läksin välja ja ütlesin Aurisele, et lepime ära ja teeme nii, et keegi ei puutu minu vara ja keegi ei ähvarda mind. Ma tahan oma perega rahulikult elada,“ meenutab Tome. Talle jäi sellest kohtumisest mulje, et on Aurisega ära leppinud. Nagu näitasid edasised sündmused, oli see aga tühi lootus.

Järgmine kokkupuude oli Tomel Aurisega novembris, kui ta oli just ostnud endale mahapõlenud auto asemele Chevrolet’. „Tema poisid nähtavasti nägid mu uut autot. Auris helistas mulle ja hakkas viisakalt rääkima, et pole ammu näinud, tule kaubamaja juurde, saame kokku ja räägime elust,“ meenutab Tome järgmisele kohtumisele eelnenud telefonikõnet. „Läksingi kaubamaja juurde. Auris tõusis auto kõrvalistmelt püsti ja me teretasime kättpidi. Sain aru, et ta on mingis joobes. Siis nägin, et ees kahe istme vahel on tal pooleteist meetrine väga jäme pruss. Auris haaras selle kiiresti kätte ja tahtis mind lüüa, kuid ma jõudsin pea eest ära tõmmata ja jooksu panna. Ta jooksis mulle järele ja hüüdis, et lööb mu pea lõhki. Jooksin oma trepikotta ja lukustasin kiiresti ukse.“ Seejärel helistas Tome politseisse ja teatas politseile, et teda aeti puuprussiga taga. Tome väitel ütles ta politseile ka seda, kes seda tegi ja mis autoga ta sõidab.

Järgmine kord helistas Auris Tomele väidetavalt 2012. aasta kevadel ja olevat hakanud kohe sõimama, sest keegi, mitte Tome ise, olevat kirjutanud tema poiste kohta politseile avalduse. „Kitsed, miks te tahate mu poisse kinni panna. Otsime su üles ja lööme maha,“ olevat olnud Aurise sõnad.

Kaklus Paide restoranis

Viimaseks sündmuseks, mis tõi endaga kaasa arveteõiendamise ja tulistamise Türi metallifirma territooriumil, oli tõenäoliselt eelmisel nädalalõpul toimunud kaklus Paide restoranis. Kes kellega tüli noris ja kes esimesena käe tõstis, on raske öelda, sest vastaspooled räägivad juhtunust erinevalt. Fakt on aga see, et kaklusse sekkus ka Tome, kes lõi väidetavalt Aurise lähikonda kuuluvale Maunole rusikaga näkku. Seda rääkis kohtus nii restorani turvamees kui tunnistas Tome ise.

Aurise reaktsiooni ei tulnud kaua oodata. 25. augustil helistas Tomele nende ühine tuttav, kes andis edasi Aurise soovi kusagil kohtuda. Vaatamata sellele, et Tome enda sõnul kartis Aurist ja ei tahtnud temaga kohtuda, jõuti lõppude-lõpuks siiski kokkuleppele, et üritatakse asjad selgeks rääkida Paide Maximarketis. Koht oli valitud riiulite vahele turvakaamerate jälgimisulatusse, et ligikaudu 1,90 m pikkune ja erakordselt võimsate käsivartega löömamees ei saaks oma füüsilist üleolekut ära kasutada. „Seal tervitasime Aurisega teineteist kättpidi,“ räägib Tome kohtumise suhteliselt viisakast algusest. Olevat olnud aga jällegi selgelt märgata, et Auris oli mingis joobes. „Sa pead maksma oma tegude eest. Nii need asjad ei käi, et keegi peksab mu poisse. Kuna sa ei ole raha maksnud, tegid minu poistele haiget ja sa end süüdi ka ei tunnista, siis on sinuga lõpp. Ma annan oma poistele käsu ja nad võivad sinuga teha, mida nad tahavad,“ olevat olnud Aurise sõnum, mida ta tuli Maximarketisse Tomele ütlema. „Siis sõitsin koju. Välja minna ma ei saanud, sest seal polnud midagi head loota. Ma ei oska seda tunnet kirjeldada, lihtsalt värisesin kodus. Kuna mul oli relv kodus, siis tundsin seal end kõige turvalisemalt,“ kirjeldab Tome oma järgnevaid päevi.

Padrunisalv tühjaks

Tome töötas Türil metallifirmas ja oli seal hinnatud keevitaja. Esmaspäeval, 27. augustil pidi ta minema tööle. Lõuna paiku läks Tome kontoriruumi kellegagi vestlema, vaatas seal aknast välja ja nägi, et Auris ja tema kaaslane Mauno tulevad parklast tema poole. „Maunol on mingi asi käes. Korraks käis kilekott pärani ja ma nägin kotis relvakaba. Mul läks silme eest nagu mustaks, ma ehmusin nii hirmsasti. Siis mul tuli meelde, et mul on relv riietusruumis kapis. Võtsin relva ja jooksin tagasi sinna ruumi, kus ma neid nägin. Tegin akna lahti ja tulistasin Mauno kõrvale autode vahele hoiatuslasu, et nad ära jookseksid,“ meenutab Tome. Ta nägi, kuidas Mauno jooksis territooriumilt minema, aga Auris olevat hakanud algul nagu ära jooksma, kuid siis jooksnud metallifirma tsehhide vahele. Tome väitel jooksis ta Aurisele järele, kuna kartis, et Auris siseneb teiselt poolt hoonesse ja kavatseb teda teisest küljest rünnata. „Jooksin tsehhide vahele ja nägin siis Aurist 5-6 meetri kauguselt. Ta oli minu poole seljaga, kuid keeras siis pead ja märkas mind. Tema taga oli näoga minu poole metallifirmas töötanud Läti kodanik. Auris võttis Läti kodanikul õlgadest kinni ja hakkas teda enda ees minu poole lükkama. Kui meie vahet oli jäänud 1-1,5 meetrit, hakkas Auris Läti kodaniku tagant välja tulema, et mind lüüa. See käis nii kiiresti. Siis ma tulistasin. Ma ei tahtnud lätlast tabada. Ma taganesin kogu aeg. Mitu korda ja kuhu ma Aurist tulistasin, see mulle ei meenu, sest olin sellises seisundis, et ei mäleta õieti midagi. Väga ähmaselt mäletan, et Auris kukkus näoli. Ähmaselt mäletan ka seda, et ma jooksin läbi tsehhi. Alles siis kui olin jõudnud tühermaale hakkas pilt selgemaks minema. Siis märkasin ka, et mul on tühi relv käes,“ kirjeldab Tome juhtunut. Sõber viis ta autoga metsa, kus pärast rahunemist ja järelemõtlemist jõudis Tome järeldusele, et kõige õigem on end politseile üles anda.

Kohtuprotsess Tome üle kestab Pärnu maakohtus kava kohaselt novembri alguseni. Esialgu pole ühest vastust küsimusele, kas Auris ja tema kambamehed üritasid Tomet lihtsalt hirmutada ja temalt raha välja pressida või oli kahel mehel tõepoolest midagi olulist jagada.

pildiallkiri: 
PADRUNISALV TÜJAKS: Mõrvas süüdistatav Nikolai Tome tulistas tema käsutuses olnud püstolist välja kõik kaheksa kuuli. Tome väitel oli ta sunnitud seda tegema enda kaitseks.