Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; nodequeue_queue has a deprecated constructor in /data02/virt33655/domeenid/www.parnumaalane.ee/htdocs/profiles/openpublish/modules/contrib/nodequeue/nodequeue.module on line 445

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; views_display has a deprecated constructor in /data02/virt33655/domeenid/www.parnumaalane.ee/htdocs/profiles/openpublish/modules/contrib/views/includes/view.inc on line 2421

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; views_many_to_one_helper has a deprecated constructor in /data02/virt33655/domeenid/www.parnumaalane.ee/htdocs/profiles/openpublish/modules/contrib/views/includes/handlers.inc on line 733
Kliente alt vedanud „tsirkusekorraldaja“ õilmitseb edasi ja otsib lolle | www.parnumaalane.ee
  Veebiajaleht, mida saad teha ise
02/01/2014 - 00:00
Kliente alt vedanud „tsirkusekorraldaja“ õilmitseb edasi ja otsib lolle
superpilt: 
sissejuhatus: 
Neli aastat tagasi kirjutas Ida-Virumaa noormees Andrei Gutnik julgete ideede portaalis www.innoeurope.eu oma unistusest luua Eestisse tsirkus. „Riias on tsirkus, Moskvas on, Soomes ka. Mille poolest Eesti halvem on? Ka Eestis leidub talente,“ oli tollal 16aastane Andrei kindel. Loe edasi ...
tekst: 

Kui uskuda kõike, mida internetist ja ajalehtedest praegu võib lugeda, siis Andrei unistus on täitunud. Nelja aastaga on nüüd juba 20 aastasest noormehest sirgunud maailmahaardega Hispaania tsirkuse Maravilloso Circo produtsent, kunstnikunimega Andrew Rodriquez (kasutab ka nime Andrei Rodriquez). „Meie tsirkuse numbrid on esitusel rohkem kui 50s maailma riigis,“ teatatakse tsirkuse Facebooki-lehel uhkelt.

Kas on võimalik, et korduvalt varguste ja varastatud vara müümise eest kriminaalkorras karistatud noormees on teinud nii kiiret karjääri tsirkuseäris? Tuleb tõdeda, et on küll võimalik. Ta on loonud esimese virtuaalse Hispaania tsirkuse, mis eksisteerib ainult internetis. Lisaks sellele on ta suutnud Eestis oma tsirkuse inimestele nii sügavalt pähe määrida, et vaatamata Gutniku korduvale vahelejäämisele, usutakse siiani reaalse tsirkuse olemasolusse, ostetakse selle etendustele pileteid ja sõlmitakse Gutniku firmaga lepinguid.

Leping jäi sõlmimata

Tsirkusekuulutusi uurides tundub, nagu tuuritaks Gutniku tsirkus juba sügisest saadik mööda Eestit (väidetavalt oli plaanis 30 etendust) ja etendused peaksid kestma märtsi lõpuni. Selle kohta, kas ja kui palju etendusi tegelikult on toimunud või toimumata jäänud, usaldusväärsed andmed puuduvad. ETV saates Ringvaade rääkisid Rakveres Gutniku korraldatud tsirkuseetendusel esinema pidanud artistid, et mõned etendused (saatejuhi väitel viis etendust)  on 20-30 pealtvaatajale tõepoolest toimunud, kuid kuna etendusi korraldanud Gutniku firma Ramiro Travel jättis neile tasu maksmata, siis rohkem nad ainult lubaduste eest tööd ei ole teinud.

Niipalju kui teada, oleks seni viimane Gutniku korraldatud etendus pidanud toimuma 17. jaanuaril Pärnu kontserdimajas, kuid see jäi ära, sest kontserdimaja direktori Marika Pärgiga ei jõutud kokkuleppele. „Nende soov saali rentida tuli suhteliselt viimasel tunnil ja see tärmin, millal tuleb rent ära tasuda, oli ka lepingu sõlmimise kuupäev. Kuna nad ei olnud valmis saali renti sel kuupäeval tasuma, siis jäi leping sõlmimata. Eks me tegime väikest taustauuringut ka,“ selgitab Pärk. Gutniku seltskonnale anti veel ka  kahepäevane varuaeg, kuid sellegi aja jooksul ei ilmutanud nad soovi maksta.

Kuigi leping jäi allkirjastamata, õnnestus kontserdimajas käinud seltskonnal sealsete inimeste usaldust ära kasutades kuulutus etenduse toimumise kohta siiski väidetavalt pooleks kuni mõneks tunniks Piletilevisse üles panna. Nagu kinnitas Piletilevi juhataja Jaanus Beilmann, ühtegi piletit „tsirkuseetendusele“ selle aja jooksul ei jõutud müüa.

Samamoodi kontserdimaja inimeste usaldust ära kasutades sai Gutniku seltskond enda valdusse ka 300 „tsirkuseetenduse“ piletit. Mõne päeva pärast oli Gutnikul politseile ette näidata aga ainult 280 piletit. Kui politsei küsis, kus ülejäänud on, vastas Gutnik: „Ei tea.“ Üllatuslikult toodi aga kõik 300 piletit seejärel tagasi Pärnu kontserdimajja.

Raha on kassas, aga kassa on suletud

Päris ilma kahjudeta Gutniku Pärnu „tsirkuseetendus“ siiski ei lõppenud. Trükikojalt Hansaprint tellis Gutniku firma Ramiro Travel 10 piletiraamatut (igas 500 piletit), 1000 väikest ja 100 suurt plakatit ning 3500 flaierit, kõik kokku 419 euro väärtuses. Hansaprindi juhataja Kalle Kolti andmeil raha selle töö eest siiani laekunud ei ole. „Pärast tellimuse vastuvõtmist saime järgmisel päeval aru, kellega tegemist, aga siis oli jõutud juba töö valmis teha. Mingi peotäie kaupa andsin neile kätte, aga ülejäänu jäi meile. Andsin nad inkassosse ja politseile tegin ka avalduse,“ räägib Kolt juhtunust. Politsei andmeil kriminaalasja trükiteenuste eest maksmata jätmise asjas algatatud ei ole.

Olgu lisatud, et juba on internetis üleval uus kuulutus, mille kohaselt peaks kontserdimajas ära jäänud tsirkuseetendus toimuma nüüd 25. jaanuaril Pärnu Nooruse majas.  

Enne Pärnut on Gutniku seltskonnal olnud probleeme ka mujal. Rakveres pidi samuti toimuma tsirkuseetendus ja seal müüdi inimestele ka pileteid, kuid etendus jäi samamoodi ära, sest Gutniku seltskonnalt petta saanud artistid ei nõustunud rohkem ilma rahata esinema. Piletiraha inimestele tagasi ei makstud. Ajakirjanduse andmeil prassis sama seltskond pärast Rakvere ametikooli õpilaskodus ja lahkus sealt mustas maastikuautos ööbimise eest tasumata.

Gutniku seltskonna tsirkuseetenduste krooniks võib nähtavasti pidada 15. detsembril Narva spordikeskuses toimunud või tegelikult toimumata jäänud tsirkusenumbritega jõuluetendust. Nimetuks jääda soovinud inimese sõnul olevat Ramiro Traveli mänedžer, kolmel korral kriminaalkorras karistatud Juna Matvejeva (27) seal ise klouniriided selga tõmmanud ja ka peaaegu kõik teised esinejad olevat olnud suvalised isehakanud, sest päris artistid enam tasuta esinema ei nõustunud. Venekeelse internetiportaali www.seti.eeNarva leheküljel kirjutab üritusel viibinud inimene jõuluetenduse kohta järgmist: „Seal toimunut ei saa küll etenduseks nimetada. Kaks kõverat ehtimata kuuske ja kingitusepakid mööda lava laiali, selline oli väline pilt. Kahel korral ilmus lavale Ded Moroz, kolmel korral kloun, kes kokku ütles ühe lause. Siis jooksid lavale noor iluvõimleja ning veel viis tüdrukut, kes kõik vehkisid kuusekarraga. Olin nähtust šokis. Siis jätsid esinejad lapsed üksinda kuuse juurde, kust need ükshaaval minema tõmbasid. Kingitusi kõigile lastele ei jätkunud. Ei jäänud midagi muud üle, kui suruda need kaabakad putkasse ja raputada rahast tühjaks. Piltlikult öeldes sülitasid nad kõigile näkku korrates aina, et raha ei ole. Meile andsid nad raha nii piletite kui kinkide eest tagasi, kuid tõenäoliselt jäi üle poole inimestest siiski rahast ilma, sest seda ei jätkunud kõigile. Kohale kutsuti ka politsei.“ Küsimusele, kus raha on, olevat keegi korraldajatest vastanud: „Raha on kassas, aga kassa on suletud.“ Pilet sellele „jõuluetendusele“ maksis 5 ja pilet koos pakiga 8 eurot.

Alati kaasnevad arusaamatused

Nii palju kui teada, on igal pool, kus Gutniku seltskond on lubanud tsirkuseetendust korraldada, alati sellega kaasnenud mingisugune arusaamatus või probleem. Nii on see olnud lisaks Pärnule, Rakverele ja Narvale ka Tallinnas, Tartus, Kundas, Loksal … Gutniku enda arvates on aga tema tsirkuseäri jooksnud nagu lepase reega. „Tsirkuseetendus on ära jäänud ainult ühel korral ja see oli Rakveres,“ teatas ta asja vastu huvi tundnud inimesele. „Pärnu kontserdimajas polnud meil samuti mingeid probleeme. Me ei jõudnud kontserdimajaga tasu osas kokkuleppele. Kontserdimaja nõudis meilt 1500 eurot ja see oli meie jaoks liiga suur summa. Meil niisugust raha pole. Leidsime Pärnus teise ja odavama saali ja ongi kõik. Tartus ei juhtunud meil ka midagi. Lihtsalt ühtegi piletit ei müüdud. Maravilloso tsirkust Eestis enam ei eksisteeri. Me sõlmisime trupiga lepingu, kuid pärast Rakveres juhtunut lõpetasime nendega koostöö. Nüüd on meil hoopis teised artistid, kes on Sankt-Peterburist ja Riiast.“

Lisaks tsirkuseetenduste jamale lasub Ramiro Travel OÜ-l veel teinegi häbiplekk. Tänavu mais lubas firma korraldada turismireisi Hiiumaale, kuid lubatud päeval polnud bussi ega raha. Gutnik lubas korduvalt inimestele raha tagasi maksta, nimetas kuupäevi, kuid mis tulemata jäi, oli raha. Siin ilmneb ka üks Gutnikule väga iseloomulik joon. Kõik tüssata saanud inimesed kõnelevad nagu ühest suust, et Gutnik alati lubab, palub saata pangakontonumbreid, loobib garantiikirju, kuid kõik see ei tähenda mitte midagi. Mitte kunagi pole ta klientidelt kätte saadud raha vabatahtlikult tagasi maksnud ja nähtavasti isegi mitte mõelnud maksta. Tollal Ramiro Travelis töötanud Diana Priymakova ütles, et tegelikult võttis Gutnik Hiiumaale sõita soovinutelt laekunud 600-700 eurot enda kätte ja rohkem pole seda keegi näinud.

Kohtu poolt korduvalt karistatud

Andrei Gutnik püüab ilmselgelt jätta muljet, nagu oleks temal ja tema tsirkusel Hispaania juured. Facebooki lehel on tsirkuse peakorteri asukohaks märgitud Madrid ja kirja uskudes ollakse lisaks vene, inglise ja eesti keelele valmis suhtlema ka hispaania keeles. Ja muidugi nimed: Gutnik ise on ju ka Rodriquez ja tema teater Maravilloso.

Kuidas Gutnik Hispaaniale pidama jäi, teab täpselt muidugi ainult tema ise, aga internetis guugeldades võib leida päris loogilise seose, mis võis teda sellele mõttele viia. Hispaanias, täpsemalt Valencias, elab tõepoolest keegi Andrei Gutnik. Kuid see on ainult tema nimekaim, kes on sündinud ja elanud Valgevenes Grodnos ning 2001. aastal kolinud välismaale. Grodno keemiatehnoloogia tehnikumi lõpetamise aasta järgi otsustades, peab ta olema vähemalt 15-20 aastat kohalikust Gutnikust vanem.

Veel annab Gutnik teada, et tal on IT haridus. Tsirkust tutvustaval ingliskeelsel veebilehel jälle leiame kummalised kirjed, et tema tsirkusel on Tallinna konservatooriumi haridus, katoliiklikud vaated ja tsirkus suhtub eitavalt suitsetamisesse ja alkoholi.

2010. aastast pärinevad kohtudokumendid aga räägivad hoopis teist keelt ja annavad Gutniku kohta teada järgmist: kodakondsuseta, põhiharidus, ei tööta ega õpi. Teda on kahel korral karistatud kriminaalkorras Narva Maximast varastamise eest. Teisel korral ka varastatud kraami müümise eest. Mõlemal juhul määras kohus Gutnikule karistuseks üldkasuliku töö. Esimesel korral sai Gutnik täis ainult pooled talle määratud tunnid. Töölt puudumise põhjenduste hulgast leiame tavaliste hulgas ka sellise: „Ma ei saanud tööle tulla, sest pole harjunud füüsilist tööd tegema.“

Ramiro Traveli teine võtmeisik, mänedžer Matvejeva on kriminaalkorras karistatud kolmel korral. Kahel juhul üritas ta üle Vene piiri tuua tollis deklareerimata sigarette ja 2. jaanuaril 2012 pätsas Narva Maxima kauplusest pudeli Jägermeistri likööri.

Raamatu kaas

Tsirkuse nimi Maravilloso on tegelikult selline, et vaevalt ükski hispaanlane või hispaania keelt oskav inimene seda oma tsirkusele paneks. See on omadussõna ja tähendab imestusväärset või imelist. Kui sellenimeline tsirkus peakski kusagil hispaaniakeelses maailmas eksisteerima, siis on ta end internetiavarustesse väga sügavalt ära peitnud. Kõik, mis Maravilloso tsirkuse kohta internetist leida võib, kannab selget Gutniku seltskonna märki.

Kuidas Maravilloso nime peale tuldi, võib aga tsirkuse kohta käiva veebiinformatsiooni põhjal peaaegu kindlalt öelda. Nimelt rippus ühel nende lehel kuni möödunud neljapäevani suure kirjaga foto, mis oleks selle ülespanijate arvates pidanud nähtavasti olema Maravilloso tsirkuse afišš. Tegelikult kujutab see foto 1979. aastal Madridis välja antud Juan Villarin Garcia raamatu „El maravilloso mundo del circo“ esikaant. Maravilloso tsirkusest pole raamatu pealkirjas ja võib üpris kindel olla, et ka sisus, mitte sõnakesti juttu, sest pealkiri tähendab tõlkes „Tsirkuse imeline maailm“. Raamatut võib praegugi internetist osta hinnaga 61 dollarit 95 senti pluss saatmiskulud.

pildiallkiri: 
Etendused jätkuvad: Järgmine Andrei Gutniku korraldatud tsirkuseetendus peaks toimuma 25. jaanauaril Pärnus Nooruse majas.