Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; nodequeue_queue has a deprecated constructor in /data02/virt33655/domeenid/www.parnumaalane.ee/htdocs/profiles/openpublish/modules/contrib/nodequeue/nodequeue.module on line 445

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; views_display has a deprecated constructor in /data02/virt33655/domeenid/www.parnumaalane.ee/htdocs/profiles/openpublish/modules/contrib/views/includes/view.inc on line 2421

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; views_many_to_one_helper has a deprecated constructor in /data02/virt33655/domeenid/www.parnumaalane.ee/htdocs/profiles/openpublish/modules/contrib/views/includes/handlers.inc on line 733
Hiiglasliku saepuruhunniku kustutamiseks kulus üle 45 000 euro | www.parnumaalane.ee
  Veebiajaleht, mida saad teha ise
02/01/2014 - 00:00
Hiiglasliku saepuruhunniku kustutamiseks kulus üle 45 000 euro
superpilt: 
sissejuhatus: 
Novembri keskel süttis Pärnu lähedal Kilksama külas 15 meetri kõrgune hiiglaslik saepuruhunnik ning päästjad ja vabatahtlikud olid üle kahe nädala ööpäevaringselt ametis selle kustutamisega. Nüüd on Päästeamet jõudnud kokku lüüa, et Päästeametile ja maksumaksjale läksid kustutustööd maksma üle 45 000 euro. Loe edasi ...
tekst: 

Lääne päästekeskuse juhi Ivar Kaldasauna andmeil kulus sellest summast 30 000 eurot traktorite, ekskavaatorite ja muu eritehnika rentimisele, 7 000 eurot kütusele ja 4 300 eurot töötasudeks. Sellele lisandusid mitmesugused väiksemad kulud. Nii suuri kulutusi ühele põlengule Päästeamet oma eelarvesse ette planeerida ei saa. Kaldasauna sõnul taotletakse sellistel juhtudel tavaliselt kulude katteks raha valitsuse reservfondist.

Hiiglaslik saepuruhunnik kuulus puitbriketti tootvale ettevõttele OÜ Purutuli. Kaldasauna hinnangul võivad ettevõtte kulud olla veelgi suuremad. OÜ Purutuli juhataja Tanel Mihkelsoni sõnul nemad veel oma kulusid ja kahjusid kokku löönud ei ole ja nende suurus selgub tõenäoliselt alles eeloleval kevadel.
Lääne päästekeskuse juht leiab, et antud tulekahju põhjuseks oli ohutusnõuete eiramine. „Juhid peavad teadma käideldavatele materjalide omadusi ja nende ladustamisel rakendatavaid piiranguid. Kui saepuru ladustatakse ühte hunnikusse kordades rohkem kui ohutud tavad näidustavad ja ei järgita seejuures ka käitlemisprotseduure, siis tehakse seda teadmatusest või võetakse see risk teadlikult. Mõlemal juhul on tegemist halva juhtimisega,“ leiab Kaldasaun.
OÜ Purutuli juhataja Mihkelsoni hinnangul polnud saepuru süttimise vältimiseks võimalik antud juhul midagi ette võtta ja tegemist oli sama hästi kui loodusseadusega. „Küsimus ei ole kuhja suuruses. Pole vahet, kas hunnikus on 10 tuhat kantmeetrit või 100 kantmeetrit. Küsimus on soojas ja niiskes sügises,“ väidab Mihkelson.

Hiiglasliku saepuruhunniku kustutamistööd aga ei pruugi olla veel lõppenud, sest ilm on endiselt soe ja niiske ning saepuru isesüttimise oht pole möödas. Seetõttu hoiab Lääne päästekeskus Kaldasauna sõnul pidevalt olukorral silma peal, et vajadusel appi sõita. Praegu on ettevõttega kokku lepitud, et kui saepuru ümberladustamisel leitakse veel hõõguv tulekolle, kustutab ettevõte selle oma jõududega.

Hiiglasliku saepuruhunniku põlengu avastasid 10. novembril OÜ Purutuli oma töötajad. Tõenäoliselt oli kuhi süttinud iseenesest. Algul üritas ettevõte saepurukuhja oma jõududega kustutada, kuid see ei õnnestunud. Päästjatele teatati põlengust kaks päeva pärast selle avastamist ja aktiivsed kustutustööd kestsid 27. novembrini.  

pildiallkiri: 
VAEVU NÄHTAVAD: Hiiglasliku saepuruhunniku kustutustööde ajal olid mehed ja masinad suitsu sees vaevu nähtavad.